joi, 5 februarie 2015

Structura seminței de fasole:



- la exterior : TEGUMENTUL

- la interior : DOUĂ COTILEDOANE

                     EMBRIONUL: - radicula = rădăcinița

                                               - hipocotilul = tulpinița

                                               - gemula = frunzulițele




vineri, 2 ianuarie 2015

Proiect didactic - Ecosisteme ale așezărilor umane-Înfrumusețarea parcului școlii



Proiect didactic
Data: 19 .12.2014
Clasa: a VIII-a
Numele profesorului: Petre (Tudor) Fănuța
Obiectul: Biologie
Unitatea de învăţare: Ecosisteme antropizate
Titlul lecţiei: Ecosisteme ale așezărilor umane-Înfrumusețarea parcului școlii
Tipul lecţiei: Activitate practică;
Competenţe generale:
1.      Cunoaşterea şi înţelegerea terminologiei, a conceptelor şi a principiilor specifice ştiinţelor biologice
2.      Dezvoltarea capacităţilor de explorare/investigare în scopul rezolvării de probleme specifice ecologiei
3.      Dezvoltarea capacităţii de comunicare, utilizând corect limbajul specific ecologiei
4.      Formarea unor atitudini şi deprinderi referitoare la impactul activității omului asupra naturii
Competențe specifice:
1.      să descrie organizarea spaţială şi func­ţională a unui ecosistem(parcul școlii care urmează a fi organizat),
2.      să compare tipuri de ecosisteme na­turale(parcul școlii) şi antropizate (o grădină cu trandafiri viu colorați),
3.      să utilizeze mijloace şi metode adec­vate explorării/ investigării ecosistemelor,
4.      să proiecteze şi să realizeze o acti­vitate de plantare de trandafiri, de bulbi de narcise și ghiocei,
5.      să-şi formeze deprinderi de do­cu­mentare şi comunicare,
6.      să demonstreze un mod de gândire ecologic în luarea unor decizii,
7.      să demonstreze înţelegerea conse­cin­ţelor propriului comportament în ra­port cu mediul.
Valori și atitudini:
1.      Interes pentru realizările și descoperirile din domeniul științelor;
2.      Motivația pentru informarea și documentarea științifică;
3.      Dezvoltarea curiozității și a respectului față de orice formă de viață;
4.      Grija față de propria persoană, față de ceilalți și față de mediul înjconjurător;
5.      Dezvoltarea toleranței față de opiniile altora;
6.      Cultivarea receptivității și a flexibilității pentru aplicarea cunoștințelor de biologie în viața cotidiană;
7.      Conștientizarea și implicarea în problemele de interes global.
Strategii didactice

Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, lucrul
                       individual, descoperirea dirijată.
 Modul de organizare al clasei: frontal, individual, grupe de lucru.
 Procedee de evaluare : analiza cunoștințelor asimilate de elevi; analiza şi compararea                      
                       rezultatelor elevilor; aprecierea corectitudinii rezolvării aplicaţiilor.
Resurse:
-           Materiale didactice: caiet, fişa de lucru, tableta PC / laptop, acces la internet (Blooger, Slidshare).
-           Umane: 17 elevi
-           Temporale: 50 min
Locul: parcul școlii
Bibliografie:
-          programa şcolară,
-          planificarea,
-          manual Ecologie clasa a VIII-a  Aurora Mihail, Gheorghe Mohan, Ed. ALL;
-          lucrări practice de biologie, gimnaziu și liceu, Traian Șăitan și colab., Ed. DPH, 2010.


DESFĂŞURAREA LECŢIEI:

1.       Organizarea clasei: Se creează condiţii optime pentru buna desfăşurare a lecţiei: notarea absenţilor, stabilirea ordinii, împărțirea elevilor pe grupe de câte 3, pregătirea celor necesare pentru începerea orei.
2.       Captarea atenţie: Pe blogul personal (blogger fanuta.tudor/User Profile:Tudor Fanuta/BIOLOGIE) elevii vor analiza câteva imagini cu Modele de grădini înflorite;
3.       Anunţarea temei: Înfrumusețarea parcului școlii
4.       Prezentarea conţinutului şi dirijarea activității:
4.a.  Etapa pregătitoare:
-          Însușirea metodelor de lucru: În SlideShare fanumari (fanumari’s Presentations on SlideShare/Document) elevii analizează 2 documente: ,,Etapele plantării unor butași de trandafir” și ,,5 sfaturi pentru plantarea trandafirilor”;
-          Procurarea  materialului necesar (acesta este procurat anterior):
                        - casma,
                        - butași de trandafir,
                        - foarfece,
                        - bidoane de plastic cu dop,
                        - mănuși;
-          Stabilirea ecosistemului (locului din parcul școlii) unde urmează a se desfășura activitatea.
b. Etapa plantării propriu-zise:
      -     Fiecare grupă trece la realizarea activității propriu-zise:
                    - un elev face groapa de dimensiune 25/40 cm,
                      - un elev pregătește bidonul pentru acoperirea butașului, scurtează butașul la dimensiunea   
                      potrivită și ciupește vârfului frunzelor
                    - un elev plantează butașul cu 2/3 noduri în pământ, 2-3 noduri la suprafața solului.
       -    c. Etapa finală:
                   - elaborarea concluziilor;
                   - urmărirea evoluției factorilor abiotici în anotimpurile care urmează;
                   - urmărirea evoluției butașilor de trandafir: udarea acestora în perioadele secetoase; reașezarea               
                     bidoanelor care protejează butașii, acolo unde acestea au fost deranjate; îmbogățirea locului    
                   din jurul butașilor cu gunoi de grajd, etc.
5.       Tema pentru acasă: Urmărirea evoluției butașilor de trandafir pe o perioadă nedeterminată.